J. Nagy: Projekt likvidácie PCB je potrebné uzavrieť a začať odznova

16.11.2010 Humenné

Strážske 16. novembra (TASR) - Projekt nespaľovacej technológie, ktorý si dal za cieľ zlikvidovať stovky ton odpadov obsahujúcich takzvané polychlórované bybenyly v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske, by ...
Na brífingu pre novinárov to dnes v Strážskom povedal nový minister životného prostredia József Nagy. \"Je načase to jednoducho uzavrieť a začať odznova, \" poznamenal.
Základný dokument projektu nespaľovacia technológia pre perzistentné organické látky (POPs) na Slovensku podpísali vo februári 2006 MŽP SR, agentúra Organizácie Spojených národov pre priemyselný rozvoj - UNIDO a Rozvojový program OSN - agentúra UNDP. Riadiacu komisiu projektu tvorili zástupcovia MŽP, UNIDO, UNDP, Greenpeace za mimovládne organizácie, konzorcium verejného sektora reprezentované KSK, mestami Michalovce, Strážske a Slovenským vodohospodárskym podnikom. \"Do konzorcia súkromného sektora, ktorého členmi boli pôvodne spoločnosť Chemko Strážske, jeho dcérska spoločnosť Ekologické služby a Dekonta, neskôr pristúpila aj spoločnosť Kinetrics. Chemko Strážske je však v súčasnosti v likvidácii, čo vyústilo do pozastavenia účasti podniku v konzorciu, \" informovala TASR manažérka environmentálnych projektov UNDP v Bratislave Klára Tóthová.
\"Nakoľko je MŽP účastníkom tohto projektu a do dnešného dňa sa nijaký konkrétny krok neurobil, považujem tento projekt za nevhodný a budeme sa to snažiť ukončiť, \" povedal Nagy. Dodal, že nevyhovuje po technickej stránke, keďže bol pôvodne plánovaný na oveľa väčšie objemy odpadu, čiže jeho prevádzka by bola neefektívna. \"Ak by bol dobre ekonomicky nastavený, tak je fabrika možno týchto environmentálnych záťaží už zbavená, \" konštatoval minister.
Nagy sa dnes so zástupcami Chemka dohodol na ďalšom postupe, ktorý by mohol naštartovať likvidáciu odpadov PCB. \"Aj keď je spoločnosť v likvidácii, požiadal som ich, aby sa správali ako bežiaci podnik, ktorý po ekonomickej reštrukturalizácii môže nabrať nové obrátky, a v súvislosti s prípravou zákona o environmentálnych záťažiach pripravili dlhodobý plán likvidácie, alebo sanácie týchto odpadov, \" informoval minister. Dodal, že spoločnosť si môže určiť cieľ, cestu a metodiku ako to dosiahnuť, ako aj časový harmonogram jednotlivých činností až do roku 2027.
Základný problémom, ktorý je potrebné riešiť, podľa ministra je teda naďalej likvidácia asi 600 ton skladových zásob PCB, \"ale najmä kontaminácia areálu, vodných tokov až po Zemplínsku Šíravu. Technické možnosti na to sú, je to potrebné riešiť celé odznova a komplexne\", podotkol Nagy.
Prvým krokom bude podľa jeho slov geologický prieskum, ktorý zastrešuje projekt košického Vyššieho územného celku. \"Začne sa od januára a bude analyzovať riziká a určovať objemy kontaminácie v areáli a blízkom okolí, \" uzavrel Nagy.
Minister sa dnes vyjadril aj k povinnosti likvidácie PCB, ktorá vyplýva pre Slovensko v súvislosti so Štokholmským dohovorom. \"Rieši sa to vyše päť rokov na základe spoločného projektu s UNIDO. Je to dohovor, ktorý by sme mali dodržať, ale nechcem aby štát musel zaplatiť túto likvidáciu, spoločnosť však nie je vo finančnej situácii aby si to mohla dovoliť, \" zhodnotil Nagy.
Ministerstvo však nechce na Chemko vyvíjať veľký tlak. \"Dohodli sme sa na tom, že sa budeme snažiť o spoluprácu a pomoc, keďže ide o 500 pracovných miest nemáme v záujme, aby práve takáto aktivita mala za následok ďalšiu nezamestnanosť, \" uviedol. Podľa jeho slov by mohli naštartovať likvidáciu odpadov aj napríklad noví investori, ktorí preberú jednotlivé výrobné prevádzky. \"Ich vlastným záujmom, alebo inej nástupníckej organizácie je, aby ten areál vyčistili, lebo tým pádom získa na hodnote, \" uzavrel Nagy.
\"Je to prvý raz za celých osem rokov, čo sa ministerstvo vyjadrilo takto jednoznačne k projektu. Nefunkčný a zle nastavený projekt, ktorý už dávno neodráža realitu spred ôsmich rokov, je dobré prehodnotiť, \" reagovala pre TASR Kateřina Věntusová z Greenpeace Slovensko. Upozornila, že jeho zastavením a neuskutočnením však príde Slovensko o 10 miliónov dolárov z Globálneho environmentálneho fondu. \"Práve Ministerstvo má veľkú zásluhu na tom, že sa projekt ešte stále neuskutočnil. V každom prípade zneškodnenie PCB látok a vyčistenie regiónu environmentálnym spôsobom v čo najkratšom čase by malo byť pre štát prioritou, \" zhrnula.
 

Vyberte región

mark